Jól azonosíthatók a sikeres házasság alapjai, melyek esélyt adnak arra, hogy boldog párkapcsolatban éljünk – mondta Bagdy Emőke pszichológus, a Károli Gáspár Tudományegyetem professor emeritusa, a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom által a Házasság hetében rendezett konferencián.
Az ember természetes törekvése, hogy házasságot kössön, családot alapítson. Hasznos azonban, ha ezelőtt a párok elgondolkoznak, megbeszélik, sőt esetleg le is írják, hogyan képzelik a közös életet, mit várnak tőle, s egymástól. Ez természetesen feltételezi a kölcsönös bizalmat. A házassággal a felek elköteleződnek. Ez azt is jelzi, hogy felnőttek vagyunk, mivel csak a felnőttek tudnak felelősséget vállalni és elköteleződni. Sokan mondják, hogy nem kell a papír. Valóban, nem a papír kell, hanem a lépés, a döntés, mely a külvilág felé is jelzi, hogy elköteleződtünk, vállaljuk a párunkat, mely elsősorban a nőknek elemi szükséglet – állította az előadó.
Esélyek a jó házasságra
A házasság előtt álló párok ma már nagy valószínűséggel tudhatják, milyen esélyeik vannak a harmonikus együttélésre, mivel számos kutatás áll rendelkezésre erre vonatkozólag. John Gottman amerikai kutató, aki 30 évig követte a párokat, szinte receptet ad a fiataloknak, hogy milyen eséllyel lesz házasságuk első- vagy másodosztályú, illetve mely esetben tűnik esélytelennek, hogy sikerül.
Az elsőosztályú kapcsolat feltétele, hogy a párok legyenek érett személyiségek,
azaz tudjanak adni, elköteleződni és felelősséget vállalni. Legyenek szerelemesek egymásba. Ez a későbbi esetleges konfliktusok idején, mint alapélmény is fontos, melyhez vissza lehet nyúlni. Gottman fontos jellemzőnek tartja, hogy az ebbe a csoportba tartozó párok még nem éltek korábban senkivel. Lényegesek a hasonlóságok: a származási család, az értékrend, az etikai álláspont szempontjából. Nem mellékes, hogy a fiatalok szeretnek beszélni a közös jövőről, és kialakítják elképzelésüket erre vonatkozólag. A jó kilátásokkal házasulandókra jellemző, hogy szeretik a másik különleges, egyedi vonásait.
Rosszabb kilátások
A csak másodosztályú kapcsolatra esélyeseknél a szerelem rendszerint megvan, de rózsaszín szemüveggel szemlélik az életet. Úgy gondolják, hogy majd alakul valahogy, és a jövőre vonatkozó terveket fölöslegesnek tartják kialakítani. A kapcsolatban azonban itt is fellelhető a származási háttér hasonlósága és a közös értékrend. Úgy tűnik, ez a két tényező nagyon fontos szerepet játszik abban, hogy elég teherbíró lesz-e a párok közötti szövetség. Azoknál, akiknél esélytelen a jó együttélés a szex vezeti a kapcsolatot, a rózsaszín köd uralkodó, nem képesek kritikamentesen beszélgetni, a nézetkülönbségek hamar összecsattannak, így a beszélgetések is egyre ritkulnak. Jellemző még ezeknél a pároknál, hogy többféle együttélési próbálkozás volt a mostani kapcsolat előtt.
Etetlek, szeretlek
Egyik fő konfliktusforrás a házasságban az, hogyan segítik a nők a férfiakat karrierjük megvalósításában, munkahelyi problémáik kezelésében, állította a professzor asszony, aki párterápiával is foglalkozik. Ha a férj hazajön a munkából, az ottani gondok miatt nehezen oldódik fel, nyílik meg.
Erre megoldás az ősi, női zsigerekben mélyen gyökerező etetlek, szeretlek módszer,
mely hatására a hazahozott stressz kiválóan oldódik. A női gyöngédség, szeretet sok konfliktust meg tud előzni, s a feleség gondoskodását a férj meghálálja. Ezzel ellentétes hatást, frusztrációt, sőt kardiológiai problémákat vált ki a követelőző női magatartás, mely során a feleség a férj szemére hányja, hogy miért nem tud jobb anyagi körülményeket biztosítani az ő, illetve a család számára. A jó házasság létrehozható, csak sokat kell bele adni – mondta konklúzióként Bagdy Emőke.
A szerző Gyöngyösy Gábor