Egy párkapcsolat rengeteg fázisra bontható. Az egyik legfontosabb és talán legmeghatározóbb mozzanat az ismerkedés, azon belül is az a fázis, mikor felfigyelünk valakire. A továbbiakban ezt kívánom részletesen tárgyalni.

A legtöbben úgy gondolják, az ismerkedés első és legfontosabb szempontja a vizualitás. Bizonyára ti is találkoztatok azzal a jelenséggel, mikor akár a buszon, akár vonaton, esetleg egy szórakozó helyen, az utcán vagy az interneten megláttak valakit, s megjegyezték: „De helyes lány/fiú!” „De jól néz ki, vele szívesen ismerkednék!”. Sokan csupán ezt az egyetlen szempontot tartják szem előtt, ám amit a szem lát, csupán csekély része azon árulkodó jeleknek, melyek által eldöntjük, szimpatikus valaki számunkra, vagy sem. Sokszor elfelejtünk a többi érzékszervünkre támaszkodni, pedig rengeteg személyiségvonásra lehet következtetni a hanghordozásból az illatból, vagy akár ha véletlenül valakivel összeér a kezünk, annak fogásából. Ezek a támpontok általában egy látássérült ember számára jelentenek elsődleges információforrást, ám érdemes azoknak is figyelembe venniük, akik látnak.
Az első találkozás
Biztosan ti is találkoztatok már olyan helyzettel, mikor valaki az internetes ismerkedést követő randevún vagy egy véletlen találkozáskor egyszerűen nem nyerte el a tetszéseteket. Ha ilyen helyzetbe kerülünk, két lehetőségünk van: vagy teljes mértékben lemondunk a kiválasztott emberről, nem is keressük többet, vagy számításba vesszük a fentebb említett tényezőket is. Célszerű a külső mellett elsősorban a hanghordozásra koncentrálni. Sok mindent elárul, hogy az illető milyen módon formálja a szavakat, milyen hangsúllyal közli az iróniát vagy a szép gondolatokat, hogyan nyilvánít véleményt, és így tovább. Az illatból esetleg megállapítható, milyen az ízlése, akár az, hogy milyen illatszert szeret, mely a későbbiek során jól jöhet.
A kézfogás elindíthat az emberben valamit, amit esetleg a hang, a kinézet és az illat nem tett meg.
Természetesen mindezek egy első találkozás során csupán egy kezdetleges, első benyomás kialakítására hivatottak. Mindezeken kívül fontos szerepet játszhatnak belső megérzéseink, melyekre például az esetleges partner beszédstílusából következtethetünk. Fontos lehet, hogy milyen számban használ trágár szavakat, egyáltalán használ-e első találkozás alkalmával, vagy sem.
Az internetes ismerkedés
Ezek után vessünk egy pillantást az interneten történő, hetekig tartó ismerkedésre! Itt is előfordulhat, hogy a különféle társkeresőkön közzétett kép nem nyeri el tetszésünket. Ilyenkor támaszkodhatunk az illető fogalmazására, reakciójának gyorsaságára, esetleg helyesírására. Ha megfelelőképpen monitorozzuk az illetőt, a fogalmazásból számos dologra következtethetünk. Ha már megnézzük a kiírást, amit nyilvánosan tett közzé az illető, leszűrhetjük, mennyire hivalkodó, mennyiben használja csak és kizárólag az online felületet az ismerkedésre, milyen hajlandóságot mutat egy esetleges személyes találkozásra, esetleg milyen szándékai vannak. Ez fontos szűrő lehet, hiszen már ezekből el tudjuk dönteni, kívánunk-e valakivel beszélgetést folytatni, vagy sem. A reakcióidő is számos tulajdonságra rávezethet minket. Ha valaki például túlságosan sokáig (pl. fél óráig) gondolkodik egy kérdésre adandó válaszon, nem biztos, hogy önmagát adja. Természetesen léteznek a szabályt erősítő kivételek is. Sokan nagy mértékben figyelembe veszik a helyesírást. Többen azt mondják, az, hogy valaki hogyan ír, meghatározhatja, mennyire igényes, milyen mértékben figyel már a virtuális világban is arra, hogyan kommunikáljon.
A fent említettek mind túlmutatnak a vizualitáson.
Azt gondolom, érdemes teret adnunk más érzékszerveinknek, valamint belső megérzéseinknek is, hiszen nem minden a külső. Ha például egy számunkra nem túl megnyerő kinézettel rendelkező emberrel mégis elkezdünk beszélgetni, talán kiderül, hogy nem az a „kiöltözős” típus, inkább szerényebb megjelenésű, de megfog a stílusa, a hangja, akármelyik tényező, amelyről már írtam. Mindenkinek azt tanácsolom, merjen a szem számára láthatatlan forrásra is hagyatkozni, hisz nem lehet tudni, kit rejt a külső!
A szerző Krizbai Teca pszichológia szakos hallgató