Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

  • Párkeresés
  • Kapcsolat
  • Pályaválasztás
  • Motiváció
  • Önértékelés
Apukák, fontosak vagytok!

Apukák, fontosak vagytok!

Azt már régóta tudjuk, hogy az anyukák meghatározó szerepet töltenek be lányaik életében. Azonban most nem erről lesz szó. Annak jártunk utána, hogy Ti, kedves apukák, mennyire fontosak vagytok lányaitok életében.

apa.jpeg

A kötődés, egy erős, mégis gyengéd és szeretetteljes kapcsolat, amelyet az életünkben meghatározó szerepet játszó emberekkel alakítunk ki. Ezek a kötelékek örömöt és biztonságérzetet nyújtanak számunkra, ráadásul stresszel teli időkben vigaszt is nyújtanak.

A pszichoanalitikus megközelítés szerint az anya az elsődleges kötődési személy az életünkben. A vele kialakított kötelék alapozza meg összes későbbi kapcsolatunkat. A kortárs kutatások szerint azonban nemcsak ez a korai kötődés határozza meg a későbbi fejlődésünket, hanem a folyamatos szülő–gyermek kapcsolat minősége is.

Az apa–lánya kapcsolat kevésbé kutatott az anya–lánya kapcsolatokhoz képest, de napjainkban egyre több apuka vonódik be jobban lányai életébe. Ennek köszönhetően, egyre kiemeltebb és relevánsabb a téma, miszerint az apa–lánya kapcsolatban létrejövő kötődési mintázat hatással van a lány fejlődésére.

Ainsworth szerint 3 féle kötődés típus különíthető el.

  1. Biztonságos kötődés: a gyermek számára a szülő, egy biztonságot nyújtó bázis.
  2. Elkerülő kötődés: a gyermek a jelenlévő szülőre látszólag nem reagál, közömbös a szülővel kapcsolatban.
  3. Ellenálló kötődés: a gyermek erőteljesen keresi a szülő közelségét, ami a környezet felderítésének, a gyermek kíváncsiságának a rovására is mehet.

Jelenlegi tudásunk arra enged következtetni,

hogy a különböző kötődési mintázatok eltérő hatással vannak a lányok fejlődésére.

Kutatók szerint az apák hajlamosak kevesebb interakcióba lépni lányaikkal, mint fiaikkal. Ez a jelenség különösképpen serdülőkorban nyilvánul meg. Általánosságban pedig elmondható, hogy az apa–lánya kapcsolatok instabilabbak és törékenyebbek az anya–lánya kapcsolatoknál.

Biztonságosan kötődve

Az apa–lánya kötelék esetén nagyon fontos, hogy biztonságos kapcsolat jöjjön létre. Esetünkben a biztonságos kötődés azt jelenti, hogy apa és lánya között egy kommunikációban gazdag, érzelmileg közeli és elkötelezett kötelék alakul ki. 

Apukák, talán nem is tudjátok, milyen nagy hatással van lányaitok életére az, ha biztonságos kötödés épül ki közöttetek. A lányok, egész életükön át magukkal hordozzák az apukájukkal kialakított kapcsolat minőségét, még felnőtt kapcsolataikban is. Az apukájukhoz biztonságosan kötődő lányok kommunikációs készségei jobbak, és elégedettebbek is ezzel kapcsolatban. Emellett a biztonságos kötődés pozitív hatással van a lányok szociális készségeire és érzelmi szabályozására is. Ráadásul ezzel a pubertás is kitolható, ugyanis a biztonságosan kötődő lányok, szignifikánsan később érik el a serdülőkort. (Úgyhogy hajrá apukák, egy kicsit később kell elkezdeni aggódni!) Ha ez nem lenne elég, mélyebb, biztonságosabb apa–Lánya kapcsolat mellett, a lányoknak kisebb eséllyel kell mentális problémákkal szembenézniük életük során.

Bizonytalanuk kötődve

Amennyiben a pozitívumok nem lettek volna elég meggyőzőek az apukák fontosságát illetően, akkor itt van néhány negatívum, amit a bizonytalan kötődést mutató apa-ánya kapcsolatok okozhatnak.

A lányok, minden kapcsolatukba magukkal viszik a gyermekkorban megismert bizonytalan kötődési mintázatot.

Gyakran egész életükre, sőt még saját gyermekeik életére is kiható problémák nehezednek a vállukra. Csak néhány példa: A bizonytalan kötődésű apa–lánya kapcsolatokban felnövő lányok, hosszabb ideig maradnak benne egy diszfunkcionális kapcsolatban, mint a biztonságosan kötődők. Hajlamosabbak abban a hitben felnőni, hogy az apai szülői szerep nem fontos és a megbízhatatlansággal jár karöltve. Végül, de nem utolsó sorban, sokkal kevésbé fejezik ki magukat és érzelmeiket intim kapcsolataikban, nehogy „elijesszék” a számukra fontos személyeket.

A fentiekből egyértelműen látszik, hogy Apukáink szerepe nagyon is meghatározó az életünkben. Álljon itt ez a cikk egyfajta köszönetképpen, a néha elhanyagolt Édesapáknak!

Egyúttal az én Apukámnak szeretnék boldog születésnapot kívánni ezzel a cikkel és megköszönni, hogy van!

 

A szerző Maróti Eszter

 

Felhasznált irodalom:

Jain, N. (2015). Father-Daughter Attachment Pattern and its Influence on Daughter’s Development. The International Journal of Indian Psychology, 2, 75-83.

Cole & S.R. Cole (2006) Fejlődéslélektan. Budapest:Osiris Kiadó

Szólj hozzá! család szerepek kapcsolat nevelés gyermeknevelés Tovább
Apukák, fontosak vagytok! Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • AMIKOR A NYÚL VISZI... avagy HOGYAN NE VADÁSSZUNK FÉRFIRA AMIKOR A NYÚL VISZI... avagy HOGYAN NE VADÁSSZUNK FÉRFIRA
  • Gravidáció Gravidáció
  • Első látás Első látás
  • Elméletben... Elméletben...
  • Strandszezon gyerekeknek Strandszezon gyerekeknek

A bejegyzés trackback címe:

https://haromkiralyfi.blog.hu/api/trackback/id/tr2113509187

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Tumblr Twitter

Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

Tovább a Facebook-ra

Keresés

Friss topikok

  • Bilics Tímea: Szépek vagytok, megérte a 3 óra, hogy ilyen emlékezetes kép készüljön. :) Nagyok sok boldogságot ... (2019.08.19. 12:30) Néven nevezve
  • báró Csekonics: Így igaz - nem minden a pénz. Persze van egy szint, ami _alatt_ kb. minden mindegy mert napi probl... (2017.05.05. 10:50) Pálya (valóban) választás?

Címkék

apák (8) babakocsi (1) beszokas (1) beszoktatas (1) bölcsi (1) bölcsöde (1) boldogság (22) család (30) családpolitika (3) családtámogatás (2) egészségügy (2) gondozas (1) gondozo (1) gyerekruha (1) gyermeknevelés (13) házasság (10) hűség (1) kapcsolat (36) kisgyerek (1) kiteljesedés (8) konfliktuskezelés (7) motiváció (9) nagyszülők (5) nevelés (9) nyaralás (1) önértékelés (12) önkéntesség (1) orientáció (3) pályaválasztás (5) párkeresés (14) pucérgyerek (1) strand (1) szakítás (1) szerepek (7) szeretet (30) szexualitás (4) tánc (1) tanékezdés (1) társkeresés (3) tudatos párkeresés (9) tudatos társkeresés (3) ünnep (2) videó (1) Címkefelhő

Egyéb

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom hivatalos blogja
süti beállítások módosítása
Dashboard