Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

  • Párkeresés
  • Kapcsolat
  • Pályaválasztás
  • Motiváció
  • Önértékelés
Utak egymáshoz

Utak egymáshoz

A sikeres konfliktuskezelés kulcsa

Sokak számára ismerősek lehetnek azok a hosszú ideig elhúzódó veszekedések, ismétlődő, parttalan viták, amikor már betéve tudjuk mit fog mondani a másik, melyek az érvek, ellenérvek, de dűlőre jutni és megoldást találni sehogy sem tudunk. Az emberi kötelékek természetes velejárói a konfliktusok és még a jól működő párkapcsolatokban is előfordulnak. Ám az már korántsem mindegy, hogy ezek építő vagy romboló erejűek.

konflituskezeles_1.jpg

Legtöbbször már  a konfliktus szó puszta hallatától is a hideg futkos a hátunkon, és negatív érzések törnek fel bennünk, pedig az pozitív értelemben is felfogható, ha megfelelő a kezelése. Közelebb hozhat minket a társunkhoz, fejlesztheti a személyiségünket és a problémamegoldó készségünket, sőt előre viheti a kapcsolatunkat is. Ugyanis egy párkapcsolat,

egy házasság nem más, mint hosszú évekig tartó közös tanulás és szeretetteljes együttfejlődés.

Ehhez azonban nyitott szív, ítélkezéstől mentes gondolkodás, a másik fél nézőpontjának kritikák nélküli feltárása és egymás kölcsönös megértése szükséges.

Persze könnyebb ezt mondani, mint megvalósítani. Hiszen amikor dühtől és tehetetlenségtől eltorzult arccal állunk a párunkkal szemben, miközben azon versenyzünk, ki mondja hangosabban az igazát és győzi meg (vagy inkább le) a másikat, mindenre gondolunk csak arra nem, hogy a társunkkal békét keressük.

Hangzatos, de megvalósíthatatlan?

De akkor hogyan érhetjük el a fentieket? A válasz egyszerű, a kivitelezés viszont már igényel némi erőfeszítést. Kell hozzá jó nagy adag kitartás, tudatosság, szeretet és olykor engedményekre, elengedésre is szükség van. Ám ha fontos számunkra a másik, megéri időt és energiát áldoznunk a kapcsolatunk harmóniájának megtartására. Sajnos sokszor egyszerűbbnek tűnik a látszólag könnyebb utat választani, és a veszekedésektől megfáradt, elfásult kapcsolatból kitáncolni, abban bízva, hogy egy másik partnerrel majd szebb és békésebb lesz minden. A kapcsolatok kezdetén azonban még mindenki a szebbik felét mutatja, sőt vonz a társ különbözősége is. A legszerelmesebb napokban még senki sem gondol arra, hogy a különbségek éket verhetnek a szerelmes szívek közé, de az ellentétek fel nem oldása, a felgyülemlett harag, düh, sértettség érzelmi elhidegülést hoz, s kiégett kapcsolathoz vezet.

Viszont ha képesek vagyunk felülemelkedni az egónkon és a büszkeségünkön azáltal, hogy a győzelem elérését célzó érvelések helyett a társunk megértésére, támogatására koncentrálunk, elősegíthetjük a viták megoldását és a boldog együttélést.

A sikeres konfliktuskezelés alapja az egymás felé fordulás,

a másik fél tiszteletteljes meghallgatása és empatikus megértése, valamint az, hogy képesek legyünk kompromisszumokat kötni azért, hogy megtaláljuk azt a megoldást, amellyel mindketten elégedettek vagyunk.

Kire is figyelünk, mikor veszekszünk?

A megoldatlan konfliktusok egyik legfőbb oka, hogy mindkét fél görcsösen ragaszkodik az álláspontjához, nem enged a mereven tartott igazából, holott egy probléma úgyis feloldható, hogy az mindkét fél számára nyereséget hoz.

Mindannyian mások vagyunk, de ebből a különbözőségből előnyt is kovácsolhatunk, ha tiszteljük egymást, és elfogadjuk, hogy a partnerünk nem feltétlenül olyan, mint mi, joga van másként gondolkozni és érezni. A konfliktuskezelés elengedhetetlen feltétele az igazi szeretet, amely nem követel, nem ítélkezik, hanem a másik fél javát keresi.

Fontos, hogy a viták során valóban próbáljuk megérteni, mit is gondol, érez a társunk, mi a konfliktus hátterében meghúzódó valódi érzelem. Próbáljuk a világot az ő szemével nézni, és miközben ő beszél, ne azon töprengjünk, hogy hogyan is vághatnánk vissza, hanem teljes odafordulással egyszerűen csak igyekezünk megérteni, amit mondani szeretne. Ha biztosak vagyunk abban, hogy teljes mértékben megértettük a társunk nézőpontját, akkor következünk mi, hogy elmondjuk a mondandónkat. Természetesen a partnerünkre is ugyanúgy vonatkozik az, ami ránk: neki is teljes odafordulással és értő figyelemmel kell meghallgatnia bennünket. Így tudunk valóban beszélgetni egymással.

A beleérző hallgatással és szeretetteljes odafigyeléssel lehetőségünk nyílik megérteni, hogy milyen érzelmek bújnak meg a szavak mögött, mi a kirobbant és elhúzódó konfliktus valódi tárgya. Bármilyen nehéz is, mindig emlékeztessük magunkat arra, hogy ketten együtt, szövetségben tudjuk csak megtalálni az utat egymáshoz és a problémák megoldásához.

 

A témában való mélyebb elmerüléshez szeretettel ajánlom olvasásra mindenkinek Gary Chapman: Nyerő páros c. könyvét.

 

Pap Ildikó life coach, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom önkéntese

Szólj hozzá! kapcsolat szeretet házasság konfliktuskezelés Tovább
Utak egymáshoz Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Társat keresel, mégis mindig barát leszel Társat keresel, mégis mindig barát leszel
  • MIÉRT MINDIG UGYANAZT A TÍPUST VONZOM? MIÉRT MINDIG UGYANAZT A TÍPUST VONZOM?
  • Néven nevezve Néven nevezve
  • Strandszezon gyerekeknek Strandszezon gyerekeknek
  • MÁR ISMERT, MIK A JÓ HÁZASSÁG ALAPJAI MÁR ISMERT, MIK A JÓ HÁZASSÁG ALAPJAI

A bejegyzés trackback címe:

https://haromkiralyfi.blog.hu/api/trackback/id/tr612751616

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Tumblr Twitter

Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

Tovább a Facebook-ra

Keresés

Friss topikok

  • Bilics Tímea: Szépek vagytok, megérte a 3 óra, hogy ilyen emlékezetes kép készüljön. :) Nagyok sok boldogságot ... (2019.08.19. 12:30) Néven nevezve
  • báró Csekonics: Így igaz - nem minden a pénz. Persze van egy szint, ami _alatt_ kb. minden mindegy mert napi probl... (2017.05.05. 10:50) Pálya (valóban) választás?

Címkék

apák (8) babakocsi (1) beszokas (1) beszoktatas (1) bölcsi (1) bölcsöde (1) boldogság (22) család (30) családpolitika (3) családtámogatás (2) egészségügy (2) gondozas (1) gondozo (1) gyerekruha (1) gyermeknevelés (13) házasság (10) hűség (1) kapcsolat (36) kisgyerek (1) kiteljesedés (8) konfliktuskezelés (7) motiváció (9) nagyszülők (5) nevelés (9) nyaralás (1) önértékelés (12) önkéntesség (1) orientáció (3) pályaválasztás (5) párkeresés (14) pucérgyerek (1) strand (1) szakítás (1) szerepek (7) szeretet (30) szexualitás (4) tánc (1) tanékezdés (1) társkeresés (3) tudatos párkeresés (9) tudatos társkeresés (3) ünnep (2) videó (1) Címkefelhő

Egyéb

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom hivatalos blogja
süti beállítások módosítása
Dashboard