Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

  • Párkeresés
  • Kapcsolat
  • Pályaválasztás
  • Motiváció
  • Önértékelés
Családi kör-kérdés

Családi kör-kérdés

avagy a név és a genetika valóban kötelez?

„E fiúból pap lesz, akárki meglássa!" – írja Arany János, a Családi kör című mindenki által ismert és szeretett versében. Miből is gondolhatott erre a családfő? Este, a biztonságot adó családi körben a fiú kezében ott a könyv, nyilván olvasott rendszeresen, ez kötötte le a szabadidejét, figyelmét. Abban az időben ez ritkaságnak számíthatott. Így vonhatta le apja a következtetést, hogy tanult ember válik majd belőle.

papolvas.jpg

Ha ma bekukucskálnánk egy család estéjébe, mit látnánk? Anya készül a másnapi prezentációjára, közben főz, megy a mosógép, válaszol a mail-ekre, chat-el a barátnőjével, beragasztja a bibis ujjacskát, megkérdezi Apát, mi volt ma a munkában, és még lehetne folytatni a sort. Anya sok mindent csinál egyszerre… és bírja, egy darabig. Apa fáradtan hazajön, megszereli a csöpögő csapot, közben meccset néz, de figyel a gyerekre is, aki megmutatja a letöltött játékot, Anyának lopva ad egy puszit, ahogy elsuhan mellette. A fiú írja a leckéjét, írogat a Face-en, anyagot keres a laptopon a holnapi órához, közben játszik a kedvenc lövöldözős játékával. És enni kér.

Már szédülök is, ahogy ezeket leírtam: ez a mai világunk, ahol bonyolódik a helyzet: már nem lehetünk biztosak abban, hogy aki olvas, abból pap lesz. Ritkábban és kevesebben olvasnak könyveket, mert itt a technika, a kényelmesen elérhető, rengeteg tv csatorna. Ami nincs fenn az interneten, az nem is létezik, találunk érdeklődésünknek és igényeinknek megfelelő tartalmakat, bárhol, bármikor. 

A kicsi gyerekeknek megvesszük és odatesszük már a pelenka mellé a csodálatos kivitelű és életkori sajátosságoknak megfelelő színes, szagos, gyerekbarát-anyagú könyveket. Emellett azonban – kár lenne tagadni  –, jelentős konkurenciát jelentenek a mozgó, zenélő, beszélő játékok. Az újszülött kort átlépve már nyúlnak is a tabletekért, a szülő okostelefonjáért. Ráéreznek, hogyan kell kezelni, használni ezeket az eszközöket. Később a Dédinek is ők magyarázzák el, mi hogy működik, ami előre vetíti hozzáértésüket az informatika területén, ami persze szuper. De olvasnak-e majd könyveket? Tudomásul kell venni, hogy ebben a környezetben szocializálódnak, a technika ott van a kezükben, de ez nem pótolja a szülő, nagyszülő mesemondását. 

Szerencsére azért a mai fiatal szülők számára fontos a kötődő nevelés, rengeteg ölelést, figyelmet, szeretetet kapnak a gyerekek. Sokat mesélnek nekik, együtt mondókáznak, ugyanúgy mint ahogy ők is megkapták ezeket szüleiktől.
Látom a nagylányomon, mennyire fontos neki, hogy a kisfia igényeit figyelembe vegye. Érdeklődésére azonnal reagál, engedi kipróbálni, megtenni a dolgokat, hagyja, hogy saját tempójában fejlődjön, szeretettel támaszt korlátokat a veszélyt jelentő próbálkozásoknál. Ott a sok mesekönyv, a zenélő, beszélő, fejlesztő játék, és a hagyományos tárgyak, amikből a fantázia gyárt játékot, mint a fakanál, ruhacsipesz és társai. Ezek mind jól megférnek egymás mellett a gyerekszobában.

 

vago-pal-1853-1928-hungary-teregetes-4383665-500-500-4383665.jpg

 

Vágó Pál: Teregetés (fotókredit: Nagyházi Galéria)

 

Kis unokám, is azt látja otthon, amit nagyon sok gyerek, hogy Anya főz, mos, tereget, takarít. Ami már speciális helyzet, hogy időnként elmegy otthonról és a kutyákat csitt-csatt megnyírja, akkor Apával lehet játszani. Ha Apa nincs otthon, mert „dógozik”, akkor ez azt jelenti, hogy szerel, létrehoz, alkot, a munkájához szükséges berendezéseket, eszközöket készíti, hét végén vásárokban eteti a népet az isteni finom tárnoki kenyérlángossal, vasalós lepénnyel, akkor „Aga” (Anya) van szolgálatban, és vele lehet menni „bigizni”(biciklizni).

 

Kisgyermekkori játékaink, élményeink, a látott és tanult mintázatok is befolyásolhatják majd a későbbi döntést. Vajon mit is játszik a mi kicsinyünk? Főzőset, takarítósat, teregetőset, porszívózósat, (ami a favorit még mindig), szerelőset, autóvezetőset. Érdekes és érdemes lesz figyelemmel kísérni, hogy fog alakulni a személyisége a játékai és a családi környezet hatására. Vajon mire fog nagy korában visszaemlékezni a mi kis Betykónk ebből az időszakból?

 

Jóval később a pálya– és szakmaválasztásnál majd érdemes kérdezősködni a családban és a rokonságban, ismeretségi körben arról, ki mi szeretett volna lenni gyermekkorában, hogyan alakult aztán az életútja. Nagyon sok érdekes történet rajzolódik ki ilyenkor, események, befolyásoló tényezők, amikről még nem esett szó esetleg a családi asztalnál, baráti beszélgetéseken. Azt is érdemes lesz végiggondolni, mi az, ami ebből minket is megszólít, mi az, amire bővebben is kíváncsiak vagyunk!

 

A mi családi körünkben meséltek arról, hogy apai ágon a nagymamám apukája kántortanító volt, a nagymamám tanítónő lett. Anyukám a családjának első diplomásaként, hivatástudattal munkálkodó pedagógusként dolgozott nyugdíjas koráig. Ahogy a családi legendáriumban szerepel, mindenki szerette azt a munkát, amit csinált. Művészek is szép számban akadtak a famíliában, keramikus, festő, népi iparművész, építész, mind-mind befolyásolta az utódok készségeit, képességeit, tehetségét. Érdemes ezzel a témával „házalni”, gyűjteni a pályaválasztás-történeteket, mert rengeteget lehet belőlük tanulni, erőt meríteni, példát követni, vagy éppen példák miatt valamit kizárni.

 

mainzer.png

 

Mit kívánunk a gyerekünknek? Legyen belőle a szakmáját szerető, motivált felnőtt, aki tudja mi a célja, és azért, hogy elérje, kész tenni, tanulni, dolgozni! A szülő dolga csupán annyi, hogy ebben támogassa őt már egészen pici korától. Ugye milyen egyszerű?

 

 

Arany Ágnes ( Mert a név kötelez! Ebben az esetben: írásra.)

munkavállalási tanácsadó

mentálhigiénés mentor

tréner

 

 

Szólj hozzá! család pályaválasztás orientáció Tovább
Családi kör-kérdés Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Társat keresel, mégis mindig barát leszel Társat keresel, mégis mindig barát leszel
  • AMIKOR A NYÚL VISZI... avagy HOGYAN NE VADÁSSZUNK FÉRFIRA AMIKOR A NYÚL VISZI... avagy HOGYAN NE VADÁSSZUNK FÉRFIRA
  • NYITVA HAGYOTT AJTÓK, LEZÁRATLAN SZERELMEK NYITVA HAGYOTT AJTÓK, LEZÁRATLAN SZERELMEK
  • Gravidáció Gravidáció
  • Első látás Első látás

A bejegyzés trackback címe:

https://haromkiralyfi.blog.hu/api/trackback/id/tr7812553871

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Tumblr Twitter

Célunk, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek

Tovább a Facebook-ra

Keresés

Friss topikok

  • Bilics Tímea: Szépek vagytok, megérte a 3 óra, hogy ilyen emlékezetes kép készüljön. :) Nagyok sok boldogságot ... (2019.08.19. 12:30) Néven nevezve
  • báró Csekonics: Így igaz - nem minden a pénz. Persze van egy szint, ami _alatt_ kb. minden mindegy mert napi probl... (2017.05.05. 10:50) Pálya (valóban) választás?

Címkék

apák (8) babakocsi (1) beszokas (1) beszoktatas (1) bölcsi (1) bölcsöde (1) boldogság (22) család (30) családpolitika (3) családtámogatás (2) egészségügy (2) gondozas (1) gondozo (1) gyerekruha (1) gyermeknevelés (13) házasság (10) hűség (1) kapcsolat (36) kisgyerek (1) kiteljesedés (8) konfliktuskezelés (7) motiváció (9) nagyszülők (5) nevelés (9) nyaralás (1) önértékelés (12) önkéntesség (1) orientáció (3) pályaválasztás (5) párkeresés (14) pucérgyerek (1) strand (1) szakítás (1) szerepek (7) szeretet (30) szexualitás (4) tánc (1) tanékezdés (1) társkeresés (3) tudatos párkeresés (9) tudatos társkeresés (3) ünnep (2) videó (1) Címkefelhő

Egyéb

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom hivatalos blogja
süti beállítások módosítása
Dashboard